Dlaczego wierzymy

dlaczego  wierzymy

 

Razem można więcej... PDF Drukuj Email

 

Razem można wiecej. Z takim wnioskiem z wyjazdu studyjnego do Greifswaldu wrócili nasi zaangażowani parafianie. Wspólne spotkanie z niemieckimi przyjaciółmi miało miejsce w dniach 20-21 maja br w Greifswaldzie, gdzie grupa poznała zasady i struktury Pommerschen Diakonieverein e.V .

 

fullsizerender1Wyjazd studyjny był kontynuacją projektu RAZEM LEPIEJ, realizowanego przez Diakonię Koszalin oraz niemieckiego partnera w wakacje ubiegłego roku.
W czasie wizyty uczestnicy zostali zapoznani z nowym, wspólnym projektem Diakonii Koszalin oraz Burgerhafen o nazwie: Challenge exepted - Common European Design of Demographic Change by Active Aging, Lifelong Learning and Voluntary Activities z programu EUROPA DLA OBYWATELEK I OBYWATELI. Projekt zakłada uczestnictwo zaangażowanych obywateli i obywatelek z pięciu krajów: Niemiec, Polski, Szwecji, Estonii i Finlandii. Uczestnicy spotkania w Greifswaldzie, zarówno ze strony niemieckiej jak i polskiej wyrazili nadzieję, że projekt zyska akceptację Brukseli a co za tym idzie otrzyma dofinasowanie i będziemy mogli przystąpić do jego realizacji. 

na zdjęciu: część grupy uczestnicząca w wyjeździe.

 
Święto Zesłania Ducha Świętego PDF Drukuj Email

 

dmuchaiwc2

 
Rekord odwiedzin w Noc Muzeów 2015 PDF Drukuj Email


          dsc 0642aJuż szósty raz Parafia Ewangelicko-Augsburska umożliwiła zwiedzanie perły architektury gotyckiej na Pomorzu, kościoła Św. Gertrudy z 1383 r.
W czasie trwania akcji można było także posłuchać koncertów oraz zapoznać się z historią kościoła Św. Gertrudy, a co za tym idzie historią Kościoła Luterańskiego w Koszalinie. W tą wyjątkową, niezwykłą noc, 16 maja br. Parafia Luterańska w Koszalinie po raz kolejny zaprosiła zwiedzających do odwiedzenia kościoła św. Gertrudy w ramach ogólnopolskiej akcji „Noc Muzeów". Każdy zainteresowany mógł wysłuchać historii kościoła oraz parafii. Na miejscu cały czas obecni byli parafianie, którzy chętnie odpowiadali na pytania zwiedzających. Ponadto, dzięki życzliwości uczniów oraz dyrektora Ogniska Muzycznego w Koszalinie pana Dariusza Szczeblewskiego, odwiedzający mogli wysłuchać czterech koncertów muzyki organowej i fortepianowej. Na tegoroczny repertuar składały się utwory J. S Bacha, G.F Händela oraz F.Chopina, okraszone barwnymi opowieściami o muzyce przez prowadzącego dyr. Dariusza Szczeblewskiego.dsc 0626a

Więcej…
 
Święto Wniebowstąpienia Pańskiego PDF Drukuj Email

 

W czwartek, czterdzieści dni po Wielkanocy Kościół wspomina wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa. Święto Wniebowstąpienia Pańskiego jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich.wniebowstpienie

Jezus przez 40 dni po swoim zmartwychwstaniu przebywał wśród uczniów. Po upływie tego czasu Apostołowie udali się razem na Górę Oliwną (Dzieje Apostolskie 1,12). W obecności uczniów Jezus uniósł się w górę i zniknął. Wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa opisują: Ewangelia Marka 16:19, Ewangelia Łukasza 24:50-51 oraz Dzieje Apostolskie 1:9-11.

Wniebowstąpienie Pańskie, które jest ukoronowaniem Zmartwychwstania, nawiązuje i zapowiada również obietnice dane przez Pana Jezusa – zesłanie Ducha Świętego i jego powtórne przyjście. Przypomina o tym modlitwa w liturgii komunijnej Kościoła: „Boże, Ojcze nasz niebiański, wspominając zbawczą mękę i śmierć Twojego Syna, uwielbiamy Jego zmartwychwstanie i wniebowstąpienie, oraz oczekujemy na Jego powtórne przyjście w chwale.”

za: www. bik.luteranie.pl

 
Chóry spotkały sie w Bydgoszczy PDF Drukuj Email

wizytwkaa

 zdjęcia i relacja: Janusz Kraszewski

  Od poprzedniego przeglądu chórów w Sopocie czas szybko minął i musieliśmy przygotować się się do nowego zjazdu.
W tym roku na XXIX Diecezjalnym Zjeździe Chórów Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej spotykaliśmy się w Bydgoszczy.
Wspaniała okazją było otwarcie nowego Luterańskiego Centrum Parafialnego.

Aktu poświęcenia dokonali NPW Biskup Kościoła Jerzy Samiec i Biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Marcin Hintz.
Po otwarciu Centrum w kościele Zbawiciela zaprezentowały się chóry z parafii w Bydgoszczy, Kaliszu, Piły, Koszalina, Gdanska- Sopotu, Torunia i Poznania.

Nasz, Ekumeniczny Chór Parafii Ewangelicko- Augsburskiej w Koszalinie pod batutą niezawodnej Marii Dąbrowskiej, wyśpiewał Wyslawiajmy Chrysta Pan- autor nieznany,
Otwórzcie serca – sł. i mel. Peter Strauch w oprac. muz. Dariusza Szczeblewskiego ,
Stary krzyż- sł. i muz. Georg Bennard.

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia21222324252627282930następnaostatnia »

Strona 23 z 32
Wszystkie prawa zastrzeżone © Koszalin.Luteranie.pl