Dlaczego wierzymy

dlaczego  wierzymy

 

O muzyce i pieśni na konferencji w Świdwinie PDF Drukuj Email

e4

"Dzieje okresu reformacji da się analizować i opisywać na różne sposoby: obok podejścia teologicznego i historyczno- dogmatycznego pojawia się także np. biograficzne(...) Spotykamy się dziś na świdwińskim zamku, dnia 16 kwietnia 2016 roku próbując się zbliżyć do pewnego zjawiska historycznego (fenomenu)(...) Jest ono dla historyków w tym wypadku wyjątkowo pociągające ponieważ od momentu włączenia utworu "Jedyny Synu Boży" do wittenberdzkiego choralniczka w 1524 roku, utwór ten nieprzerwanie należy do stałego depozytu ewangelickich pieśni (...) Marcin Luter przypisuje autorstwo tekstu Elisabeth Cruciger" - tak sformułowała wstęp do swojego wystąpienia "Elisabeth Cruciger - Dzieło i życie" dr Małgorzata Grzywacz z UAM. Autorka przestawiła tło historyczne, losy i powiązania Elisabeth Cruciger z Marcinem Lutrem a także dokonała częściowej analizy tekstu pieśni "Jedyny Synu Boży" znajdując tam elementy mistyki i nowych poglądów teologicznych oraz bezpośrednie nawiązania do bardzo konkretnych tekstów biblijnych.

W innym z wystąpień konferencyjnych dr Willhelm Hueffmeier - Honorowy Prezydent Dzieła Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa zaznaczył, że "(...) Szesnastowieczna reformacja była nie tylko teologicznym sporem o chrześcijańskie nauczanie i życie, lecz stanowiła także ruch śpiewaczy(...) Lepiej właściwie byłoby, żebyśmy zamiast mówić o nich mówić, po prostu pieśni Lutra pośpiewali. Pieśni chcą aby je śpiewać, a nie o nich mówić". W swym wystąpieniu "Marcin Luter, muzyka i pieśń kościelna" prelegent podjął temat z perspektywy bigraficznej, odnosząc się do życia Lutra i z perspektywy teologicznych wypowiedzi Lutra o muzyce. W końcowej części autor pokazał Lutra jako poetę i kompozytora pieśni i hymnów.

Więcej…
 
Wspólnota wiary PDF Drukuj Email

dsc 0424

Proste działania: modlitwa, łamanie chleba, dzielenie dóbr, gromadzenie się. Wszystkie te działania, wbrew światu, wbrew pewnemu promowanemu modelowi kultury, wciąż czynią z nas Kościół.

Bóg jest Bogiem wspólnoty, nie Bogiem samotności. Bez SMS-ów, e-maili, komunikatorów.

Być razem i razem wyznawać. To czyni, że nasza wspólnota chce słuchać Dobrej Nowiny i przekazywać ją dalej.

Zdjęcie: Iza G.-Sokołowska ,

Akt konwersji 10 kwietnia 2016.

 
Luteranie w radiu PDF Drukuj Email

audycje-page-002

 

 
Zaprosznie na konferencję w Świdwinie PDF Drukuj Email

zap el2

 

Program

10.30  Przyjazd / poczęstunek

11.00  Powitanie i wprowadzenie – Ks. radca Janusz Staszczak,

          Ks. Dr Christoph Ehricht

11.20  Ks. Dr Dr h. c. Wilhelm Hüffmeier:

"Ks. Dr Marcin Luter – muzyka i pieśń kościelna "

12.00 Dyskusja

12.15 Przerwa na kawę

12.40  Dr Małgorzata Grzywacz:

"Elżbieta Cruciger -  życie i dzieło"

13.30  Dyskusja

13.45  Podsumowanie i zakończenie

14.00  Obiad

 

 
Polsko- niemiecka grupa robocza w Koszalinie PDF Drukuj Email

dsc 0387mW dniu 5 kwietnia br w Centrum Luterańskim w Koszalinie spotkali się członkowie polsko- niemieckiej grupy roboczej. Na mocy porozumienia z 1999 r grupę tworzą przedstawiciele parafii Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej oraz Diecezji Wrocławskiej Kościoła Luterańskiego w Polsce oraz oddelegowani przedstawiciele z Nordkirche. 

Celem spotkania było ustalenie szczegółów spotkania gremiów kierowniczych beneficjentów porozumienia, które odbędzie się w wrześniu 2016 roku. Omówiono także bieżące wydarzenia w poszczególnych parafiach zarówno polskich jak i niemieckich. Koszalińską parafię oraz Diecezję Pomorsko- Wielkopolską reprezentowali ks. radca Janusz Staszczak, kurator Diecezji Izabela Główka-Sokołowska oraz Romulad Długosz.

zdj. Izabela G.-Sokołowska

więcej zdjęć na https://www.facebook.com/luteraniekoszalin/

 

 
« pierwszapoprzednia11121314151617181920następnaostatnia »

Strona 11 z 27
Wszystkie prawa zastrzeżone © Koszalin.Luteranie.pl