wsparcie

Rekord odwiedzin w Noc Muzeów 2015 PDF Drukuj Email


          dsc 0642aJuż szósty raz Parafia Ewangelicko-Augsburska umożliwiła zwiedzanie perły architektury gotyckiej na Pomorzu, kościoła Św. Gertrudy z 1383 r.
W czasie trwania akcji można było także posłuchać koncertów oraz zapoznać się z historią kościoła Św. Gertrudy, a co za tym idzie historią Kościoła Luterańskiego w Koszalinie. W tą wyjątkową, niezwykłą noc, 16 maja br. Parafia Luterańska w Koszalinie po raz kolejny zaprosiła zwiedzających do odwiedzenia kościoła św. Gertrudy w ramach ogólnopolskiej akcji „Noc Muzeów". Każdy zainteresowany mógł wysłuchać historii kościoła oraz parafii. Na miejscu cały czas obecni byli parafianie, którzy chętnie odpowiadali na pytania zwiedzających. Ponadto, dzięki życzliwości uczniów oraz dyrektora Ogniska Muzycznego w Koszalinie pana Dariusza Szczeblewskiego, odwiedzający mogli wysłuchać czterech koncertów muzyki organowej i fortepianowej. Na tegoroczny repertuar składały się utwory J. S Bacha, G.F Händela oraz F.Chopina, okraszone barwnymi opowieściami o muzyce przez prowadzącego dyr. Dariusza Szczeblewskiego.dsc 0626a

Więcej…
 
Święto Wniebowstąpienia Pańskiego PDF Drukuj Email

 

W czwartek, czterdzieści dni po Wielkanocy Kościół wspomina wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa. Święto Wniebowstąpienia Pańskiego jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich.wniebowstpienie

Jezus przez 40 dni po swoim zmartwychwstaniu przebywał wśród uczniów. Po upływie tego czasu Apostołowie udali się razem na Górę Oliwną (Dzieje Apostolskie 1,12). W obecności uczniów Jezus uniósł się w górę i zniknął. Wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa opisują: Ewangelia Marka 16:19, Ewangelia Łukasza 24:50-51 oraz Dzieje Apostolskie 1:9-11.

Wniebowstąpienie Pańskie, które jest ukoronowaniem Zmartwychwstania, nawiązuje i zapowiada również obietnice dane przez Pana Jezusa – zesłanie Ducha Świętego i jego powtórne przyjście. Przypomina o tym modlitwa w liturgii komunijnej Kościoła: „Boże, Ojcze nasz niebiański, wspominając zbawczą mękę i śmierć Twojego Syna, uwielbiamy Jego zmartwychwstanie i wniebowstąpienie, oraz oczekujemy na Jego powtórne przyjście w chwale.”

za: www. bik.luteranie.pl

 
Chóry spotkały sie w Bydgoszczy PDF Drukuj Email

wizytwkaa

 zdjęcia i relacja: Janusz Kraszewski

  Od poprzedniego przeglądu chórów w Sopocie czas szybko minął i musieliśmy przygotować się się do nowego zjazdu.
W tym roku na XXIX Diecezjalnym Zjeździe Chórów Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej spotykaliśmy się w Bydgoszczy.
Wspaniała okazją było otwarcie nowego Luterańskiego Centrum Parafialnego.

Aktu poświęcenia dokonali NPW Biskup Kościoła Jerzy Samiec i Biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Marcin Hintz.
Po otwarciu Centrum w kościele Zbawiciela zaprezentowały się chóry z parafii w Bydgoszczy, Kaliszu, Piły, Koszalina, Gdanska- Sopotu, Torunia i Poznania.

Nasz, Ekumeniczny Chór Parafii Ewangelicko- Augsburskiej w Koszalinie pod batutą niezawodnej Marii Dąbrowskiej, wyśpiewał Wyslawiajmy Chrysta Pan- autor nieznany,
Otwórzcie serca – sł. i mel. Peter Strauch w oprac. muz. Dariusza Szczeblewskiego ,
Stary krzyż- sł. i muz. Georg Bennard.

Więcej…
 
Noc Muzeów 2015 PDF Drukuj Email

 

noc muzew2015

 
4. Niedziela po Wielkanocy PDF Drukuj Email

flaga1W niedzielę 3 maja obchodzić będziemy Święto Konstytucji. Zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r. Co ciekawe, od 1946 roku aż do roku 1990 świętowanie tego dnia było zakazane przez władze. 2 maja obywatele musieli zdejmować flagi, tak aby 3 maja nie było ich widać. Pierwsze uroczyste obchody święta 3 maja w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990 roku.
Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Była ona drugą konstytucją w świecie - po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. - spisaną ustawą tego typu. Konstytucję 3 Maja uchwalono w najbardziej sprzyjających dla uchwalenia pierwszych dniach maja, gdyż większość posłów opozycji, sprzeciwiających się konstytucji była jeszcze na urlopie wielkanocnym. Aby nic nie przeszkodziło w uchwaleniu ustawy, zdecydowano złamać obowiązujący w sejmie zwyczaj, który nakazywał wcześniejsze ogłoszenie projektu. Po siedmiogodzinnych obradach, ignorując protesty opozycji, konstytucję przyjął sejm a następnie podpisał król. Autorami Konstytucji 3 Maja byli : król Stanisław August Poniatowski , Ignacy Potocki , Hugo Kołłątaj , któremu przypisuje się ostateczną jej redakcje.

za: http://www.se.pl/wiadomosci/polska/3-maja-swieto-konstytucji--co-za-swieto-jak-je-obchodzimy

 
« pierwszapoprzednia61626364656667686970następnaostatnia »

Strona 64 z 73




Wszystkie prawa zastrzeżone © Koszalin.Luteranie.pl